Column: Thuiskomen in het theater bij De Gliphoeve
19 Apr 2021, 00:59
De Gliphoeve is het tweede deel van de Surinaamse trilogie van regisseur Geert Lageveen over de komst van Surinamers naar Nederland. In Woiski versus Woiski – in 2019 ook gespeeld voor uitverkochte zalen in Paramaribo - stonden Max Woiski sr. en jr. centraal. Deze muziekpioniers en later nachtclubeigenaren golden in Amsterdam voor en na de Tweede Wereldoorlog voornamelijk als exotische attractie.
De Gliphoeve staat model voor de stroom Surinamers die vanaf de onafhankelijkheid de oversteek maakten en in ‘Holland’ bepaald niet onverdeeld enthousiast werden ontvangen. Deel drie - nog in de maak - gaat over de Surinaamse generatie in Nederland die nog nooit in Suriname is geweest.
De tweede voorstelling – te zien in een soort testweekend met zes Amsterdamse theaters en onder strenge voorwaarden en toegangseisen - speelt zich af in en rond de flats van de Gliphoeve in de voormalige Bijlmermeer in Amsterdam. Eind jaren ’70 was dit dé broedplaats van vooral Surinaamse muzikanten, kunstenaars, dichters en schrijvers. Om binnen een paar jaar, onder meer door het wegvallen van gemeentelijke subsidies, ernstig te verpauperen. Na het schoonvegen van de Zeedijk in de binnenstad verplaatste het epicentrum van de drugshandel zich met de talloze verslaafden naar de kelders en garages van de Gliphoeve.
In deze omgeving strijkt moeder Etta Trustfull (Manoushka Zeegelaar-Breeveld) neer met dochter Millie (Dionne Verwey) en zoon Glenn (Daniël Kolf). Vader Stanley (Gery Mendes) blijft achter in Paramaribo. Het drietal koestert aanvankelijk grootse plannen en ambities. Etta gaat voor een succesvol vervolg van haar loopbaan als onderwijzeres, Millie wil carrière maken als advocaat en Glenn wordt profvoetballer. Anderhalf uur later pakt het allemaal net iets anders uit.
Diederik Samwel
Wednesday 06 December
Tuesday 05 December
Monday 04 December
Tuesday 05 December
- Meer dan 150 landbouwmachines voor boeren in Marowijne
- Diana vs Dinotha
- Regenbuien en winderig weer verwacht
- President tevreden terug van Klimaatconferentie
- Medische Zending opnieuw genoodzaakt alarm te slaan
- Oom rijdt twee kinderen op erf aan
- Bedrukte sfeer singi neti voor slachtoffers mijnramp
- Scholieren enthousiast over tentoonstelling 120 jaar LVV
- Amerikaanse ex-ambassadeur beschuldigd van spionage voor Cuba
- Wereld Bodemdag 2023: Bodem en water, bron van leven
- IDB kondigt projecten CLIMA-pilot programma aan
- COP28: Opwarming aarde kan arme landen biljoenen kosten
- Vuil wordt weer volgens schema opgehaald
- Column: Cirkel herstel rechtsstaat bijna rond
- President ingenomen met positieve constateringen IMF
Monday 04 December
- Boeren in Wanica wisselen ervaringen uit
- Vrouw overvallen in woning; beroofd en mishandeld
- Lichte buien, soms met onweer vanavond en morgen
- Suriname en IMF bereiken akkoord vierde evaluatie fondsfaciliteit
- Wordt verklaring onvoorwaardelijke steun Israël nog ingetrokken?
- Geslaagde Media Cookout voor Su Aid
- Venezolanen steunen claim op door Guyana gecontroleerde olieregio
- 58 leerlingen doen mee aan 'swim meet' in Nickerie
- Filipijnen: Chinese schepen zwermen op rif voor de kust
- Het OM lijkt Icarus die met vleugels van was naar de zon wil vliegen
- Rijstboeren smachten naar irrigatiewater, onvoldoende pompcapaciteit Wakay
- Mertopawiro nieuwe afdelingsvoorzitter NPS Marowijne
- Ramadhin: Overbelasting SEH voorkomen