A20: Investeren in Suriname? Eerst een realiteitstest
07 Feb, 20:46
Het is bijna verkiezingstijd, en dat betekent dat de regering koste wat kost een succesverhaal wil verkopen. Maar wat heeft Santokhi eigenlijk te bieden aan de internationale zakenwereld?
Het investeringsklimaat: bureaucratisch en onbetrouwbaar
Suriname staat internationaal niet bekend als een investeerdersparadijs. Integendeel: de afgelopen jaren is er nauwelijks sprake geweest van duurzame buitenlandse investeringen. Dit komt door een paar simpele redenen:
- Regelgeving is vaag en inconsistent – Buitenlandse bedrijven weten nooit waar ze aan toe zijn, want beleid verandert met de wind.
- Corruptie is een hardnekkig probleem – Investeerders hebben geen zin in een systeem waar smeergeld de norm is en deals op mysterieuze wijze verdwijnen.
- Economische instabiliteit – De wisselkoers blijft grillig, inflatie vreet koopkracht weg, en de overheid heeft geen solide economische strategie.
De realiteit? Suriname heeft een fundamenteel probleem met governance, en dat schrikt investeerders af.
Handelsmissies zonder resultaat
Deze conferentie past in een lange reeks van handelsmissies en investeringsfora die in de afgelopen decennia weinig tot niets hebben opgeleverd. Steeds weer worden buitenlandse bedrijven gelokt met grote woorden, maar als puntje bij paaltje komt, blijven ze weg. Waarom? Omdat er geen harde garanties zijn. Mooie beloftes zonder concrete afspraken zijn in de internationale zakenwereld niets waard.
En de samenwerking met Guyana dan? Ook dat is een luchtkasteel. Ja, een Suriname-Guyana corridor klinkt indrukwekkend, maar waar zijn de wegen, de bruggen en de logistieke plannen? Guyana groeit door olie-inkomsten en heeft geen echte redenen om afhankelijk te worden van Suriname. De realiteit is dat deze ‘corridor’ vooralsnog een papieren droom is, zonder tastbare infrastructuur.
Verkiezingspraatjes zonder plan
De IBC 2025 komt op een strategisch moment: vlak voor de verkiezingen. Dit soort grote internationale bijeenkomsten geven regeringen een kans om zich te profileren als pro-business, modern en vooruitstrevend. Maar zonder echte hervormingen blijft het bij een PR-show.
Investeerders willen geen verhalen, ze willen stabiliteit, duidelijke regelgeving en een betrouwbare overheid. Totdat Suriname dit serieus aanpakt, blijven handelsconferenties vooral bijeenkomsten waar bestuurders zichzelf op de borst kloppen, terwijl de rest van de wereld doorloopt.
Wat moet er écht gebeuren?
Als Suriname buitenlandse investeerders wil aantrekken, moet het niet beginnen met conferenties, maar met structurele hervormingen:
1. Rechtszekerheid – Bedrijven moeten weten dat hun investeringen worden beschermd door eerlijke wetten, niet door vriendjespolitiek.
2. Efficiënte bureaucratie – Snelle vergunningverlening en transparante regelgeving zijn cruciaal.
3. Eerlijke economische kansen – Stop met voorkeursbehandelingen voor politieke vrienden en creëer een gelijk speelveld.
4. Echte samenwerking met de private sector – Praat niet alleen met bedrijven tijdens conferenties, maar werk actief aan beleid dat investeringen stimuleert.
Zonder deze stappen blijft Suriname een land met potentie maar zonder resultaat. En IBC 2025? Die zal waarschijnlijk dezelfde conclusie opleveren als al die andere conferenties: veel woorden, weinig daden.
Saturday 08 February
Friday 07 February
Thursday 06 February
Wednesday 05 February
- Directeur STVS wil CLAD onderzoek over subsidiebedragen
- Boksteen: Paramaribo goed voor 20 zetels; Wanica 12
Friday 07 February
- Veiligheid op het water opgevoerd in Nickerie en Apoera
- Inwoners Gaza geven Trump duidelijk antwoord: wij zullen herbouwen
- SVJ bezorgd over aanvallen journalisten en mediabedrijven
- Verdachte met 2 ton SRD en drugs ingerekend
- STVS personeel heft prikactie op na gesprek met Moensi
- Bromfietser overlijdt door letsels aanrijding
- Meer Keniaanse politie arriveert in Haïti voor veiligheidsmissie
- BLTO wil uitbetaling achterstallige overuren eind deze maand
- In de middag buien, in de avond droog
- VS neemt weer Venezolaans regeringstoestel in beslag
- Film 'Everyday Dignity-Philomena Essed' wederom onderscheiden
- Armoedegrens met SRD 59 gedaald naar SRD 7.337
Thursday 06 February
- President: Regering heeft samen met volk uitdagingen doorstaan
- Marcelo, voormalig aanvoerder van Real Madrid en Brazilië, stopt
- Suriname in de schijnwerpers: de tragikomedie van deze week (10)
- Trump: Israël zal Gaza na gevechten overdragen
- Nurmohamed: Infrastructuur essentieel voor ontwikkeling
- President van Panama hekelt Amerikaanse 'leugens' over kanaaltarieven
- NAS versterkt culturele samenwerking met India
- Ideaal leiderschap; behoeften van een samenleving
- VN-chef waarschuwt Trump voor etnische zuiveringen in Gaza
- Regen in de ochtend en later onweersbuien
- Brunswijk citeert selectief uit brief minister Ramsaran
- Hof van Justitie tikt Openbaar Ministerie op de vingers
- Column: Volle stadions trekken
- Slijterij Commissaris Weythingweg beroofd van SRD 7 ton
- Bronto Somohardjo dient strafklacht in bij pg over Blauwe Meer
Wednesday 05 February